دات نت نیوک
Menu

مرکز سلامت الکترونیک ارگانمهر

سیستم اطلاعات آزمایشگاه

نام سیستم اطلاعات آزمایشگاه مناسب تر از سیستم اطلاعاتی آسیب شناسی است، زیرا بخش آسیب شناسی عملکرد های متنوعی را داراست و سیستم ها فارغ از انتسابشان به بخش های مختلف باید به گونه ای طراحی شوند تا از نظر اداری کارا باشند. کارکردهای بالینی مانند میکروب شناسی بالینی (اساسا ارائه خدمات مشاوره در یک حوزه تخصصی) باید به عنوان یک سرویس مراقبت بالینی مستقیم از بیمار که توسط سیستم اطلاعات بالینی (CIS) ارائه شده و در پرونده الکترونیکی پزشکی ثبت می گردد، در نظر گرفته شود.

1 : عملکردها و الزامات سیستم اطلاعات آزمایشگاه

کارکرد یک آزمایشگاه در چارچوب سیستم اطلاعات مراقبت از بیمار می تواند به موارد زیر تقسیم شود:

1)     دریافت دستورات (درخواست)

2)     انجام آزمایشات

3)     ارائه نتایج

در این فرآیند بر اساس انواع تست ها و روشهای انجام آزمایشات، تفاوت های اندکی وجود دارد که در زیر مجموعه رشته های آسیب شناسی انجام می شود. تست ها را می توان در دستجات زیر گروه بندی کرد:

a)     بیوشیمی

b)    ایمونولوژی

c)     هماتولوژی

d)    آسیب شناسی تشریحی

e)    میکروبیولوژی

تمامی روش های آزمون ها نمی توانند کاملاً خودکار شوند. فرایندهای برخی آزمایش ها باید بطور کامل یا جزئی به صورت دستی، انجام شوند. برنامه LIS برای سطوح مختلف اتوماسیون شامل موارد زیر است:

·        تست دستی

·        آزمایش توسط دستگاه های نیمه اتوماتیک

·        تست با استفاده از ماشین های کاملاً اتوماتیک

وضعیت فعلی اتوماسیون آزمایشگاه های پزشکی در این مقاله شرح داده شده است.

 

2 : یکپارچه سازی و اتصالات رابط کاربری

برای دریافت دستورات پزشک، سیستم اطلاعات آزمایشگاهی (LIS) با سیستم اطلاعات بالینی (CIS) یکپارچه سازی می شود. بدین ترتیب، این دو سیستم یا از همان بدو ساخت به گونه ای طراحی می شوند که باهم کار کنند یا بعد از خرید و طی روند پیاده سازی در هم ادغام می شوند.

یکی از ویژگی های یکپارچه LIS قابلیت ارسال پیام ها و گرفتن نتایج از دستگاههاست که به صورت خودکار (تحلیلگرها) از طریق واسطه های کاربری انجام می شود تا لیست کارها ایجاد شده، با دستورات (خط فرمان) ارتباط برقرار کرده و بالعکس نتایج را به پایگاه داده اطلاعات بیمار انتقال دهند.

هنگام ارائه نتایج، داده ها می توانند به طور مستقیم از دستگاهها به پایگاه داده اطلاعات بیمار منتقل شوند یا به طور موقت در یک سیستم ذخیره سازی سرور واسط (بعضی اوقات به عنوان سرور ترمینال نامیده می شود) نگهداری شوند. برنامه های اطلاعات بالینی این اطلاعات را از پایگاه داده اطلاعات بیمار استخراج می کنند و آنها را برای رویت کاربران به عنوان نتایج یا نمودارهای شخصی نمایش می دهند.

توانایی سخت افزارهای مختلف انجام آزمایشات برای ارتباط با LIS باید با دقت مورد مطالعه قرار گیرد. معیار اصلی برای توانایی جابجایی داده ها، قابلیت استفاده از یک زبان میانجی مشترک  انتقال داده است که در حال حاضر HL7 است. همانطور که هر دو دستگاه و HL7 به صورت مستمر به روز می شوند، تفاوت در نسخه ها باعث می شود که ارتباطات رابط کاربری یک فرایند بسیار چالش برانگیز باشد. مورد دیگر استفاده از یک سیستم نامگذاری مشترک در CIS، LIS و نرم افزار مورد استفاده در ماشین آلات (به عنوان مثال LOINC یا Snomed CT) است. برای واسط های کار، نیاز به همکاری نزدیک بین سیستم اطلاعات بالینی (OERR و CPOE) ، LIS و فروشندگان دستگاهها طی مراحل اجرای پروژه وجود دارد. ممکن است یک میان افزار (middle ware) یا موتور رابط کاربری مورد نیاز باشد.