دات نت نیوک
Menu

2016 : فرصت ها و چالش ها در مراقبت های بهداشتی درم...

تاریخ ایجاد: سه شنبه 20 بهمن 1394 تعداد بازدید: 976 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: nima_akhtar
2016 : فرصت ها و چالش ها در مراقبت های بهداشتی درمانی

ترجمه و تدوین : دکتر نیما اختردانش

در سال 2016، تکنولوژی سلامت-موبایل (mHealth) در قلب تحولات مرتبط با مراقبت های بالینی و پژوهش های پزشکی قرار خواهد گرفت. حسگرهای پوشیدنی (Wearable Sensors) متصل به گوشی های هوشمند، افسانه های علمی را به واقعیت بدل خواهند کرد. زمانی که این ابزار تشخیصی موبایل ، اطلاعات ذیقیمتی را فراهم می آورند که بیماران و پزشکان را قادر خواهد ساخت جریان دقیق و مداومی از اطلاعات را تجربه نمایند که به آنها کمک خواهد کرد تا انتخاب های آگاهانه تری را داشته باشند.

 در سال 2016، پزشکی از راه دور (تله مدیسین) همراه با حسگرهای پوشیدنی، روباتیک و قابلیت های پیشرفته تشخیصی و جراحی، پزشکان و بیماران را کمک خواهد کرد تا در نقاط پرت و دورافتاده، از راه دور بتوانند پزشکی با کیفیتی را تجربه نمایند. بعلاوه ویزیت های الکترونیکی (eVisit) بسیار بیشتر بر پایه تکنولوژی پزشکی از راه دور ، دینامیک ارتباطات پزشک و بیمار را تغییر خواهد داد.

 داده های حجیم (Big Data) که در حال حاضر در دوران طفولیت خود می باشد گسترش خواهد یافت و شروع به تغذیه آنالیتیک ها و ذخائر اطلاعاتی خواهد نمود که برای پزشکی دقیق لازم است و علی الخصوص زمانی که قرار باشد پای ملاحظات فردی بیماران اعم از تفاوت های ژنی، محیط و سبک زندگی هم در میان باشد و درمان پزشکی مناسب بر اساس خصوصیات هر بیمار مد نظر قرار گیرد.

 روباتیک به تغییرات بنیادی در بسیاری از شیوه های جراحی ادامه خواهد داد و به حوزه کلیه انواع وظایف مراقبتی سلامت بسط خواهد یافت؛ از کمک به بیماران برای کنارآمدن با بیماری شان در منزل گرفته تا تجویز داروها، خدمات تغذیه ای و همینطور به میزان بیشتری در بیمارستان ها و سایر مراکز ارائه مراقبت های بهداشتی درمانی کاربرد می یابد.

 

فن آوری حسگر های پوشیدنی

شواهد بالینی رو به تزایدی وجود دارد که مانیتورینگ فیزیولوژیک مداوم با استفاده از تکنولوژی های پوشیدنی به منظور اداره بیماری های مزمن و نظارت بر روند مراقبت از بیماران پس از ترخیص از بیمارستان پیشگامانه خواهد بود. پیش بینی می شود سهم بازار این فن آوری ها در مراقبت های بهداشتی درمانی در سال 2016 بالغ بر 2.9 میلیارد دلار گردد و از شیوه های غیر قابل تصوری در مراقبت های سلامت دگرگونی ایجاد نماید.

انتظار می رود تجهیزاتی از جمله مانیتورهای قند خون، نوار قلب، پالس اکسیمتری و مانیتورهای فشار خونی که پوشیده می شوند و یا در مجاورت بدن قرار می گیرند، بیشترین نوآوری ها را داشته باشند. این ابزارها که بدون سیم، اطلاعات بیماران را به پزشکانشان منتقل می کنند بطور گسترده تری کاربرد خواهند یافت. راهکارهایی که از بلوتوث استفاده می کنند تا حرکات افراد مسن را رهگیری نموده و اندازه گیری های مرتبط با سلامت افراد را به مراقبین آنها بفرستند نیز بطور وسیعی استفاده می شوند.

کاربرد بسیار بیشتر حسگرهای هضم شدنی (Digestible Sensors) که در سال 2011 به تأیید FDA رسیدند از جمله قرص های خوردنی که اطلاعاتی را درباره یک بیمار به متخصصین پزشکی منتقل می نمایند تا در انتخاب یک مراقبت شخصی شده به آنها کمک کند، بسیار بیشتر از قبل اطلاعات ارزشمندی را در خصوص آنچه در بدن انسان می گذرد و اینکه چگونه راهکارهای درمانی مختلف بر هر سیستم ارگانهای بدن اثر می نهند در اختیار متخصصین قرار خواهد داد.

حسگرهای هضم شدنی پتانسیل جایگزینی معاینات بالینی چهره به چهره را دارند. آنها می توانند سیستم های بدن را مانیتور کرده و بطور بی سیم ماوقع درون بدن را به سایر تجهیزات از جمله گوشی های هوشمند یا کامپیوتر فرستاده تا به پزشک در تشخیص بیماری و شناخت وضعیت هایی که در مراحل ابتدایی هستند کمک نمایند.

پزشکی از راه دور (Telemedicine)

امروزه تله مدیسین بسیار بیشتر از قبل مورد بحث بوده است و قطعاً در سال 2016 مقبولیت عام تری نزد مؤسسات بهداشتی درمانی پیدا کرده و گسترش بیشتری خواهد یافت. سرویسهای پزشکی از راه دور می توانند پاسخی به نیازمندی های  بیماران دور از دسترس باشند و یا بیمارانی که نیاز به کمک های بازتوانی دارند از جمله درمان های فیزیکی و کاردرمانی متعاقب اعمال جراحی ارتوپدی، قلب و عروق و سکته مغزی .

تله مدیسین همچنین پتانسیل این را دارد که در مشاوره های بهداشت روان و نیز مشاوره های بین بیمارستانی از جهت کمک به تشخیص و درمان میان بیمارستان های آموزشی و مجهزتر با بیمارستان های کوچک در شهرستان های دورافتاده استفاده شود که از همین طریق نیز جان افراد زیادی را نجات می دهد و کیفیت و بهره وری را در مراقبت ها افزایش می دهد.

روباتیک 2016

روبات ها در مراقبت های بهداشتی درمانی ظرفیت های بالینی را توسعه می دهند و دسترسی به بهترین گزینه های مراقبتی را با انجام وظایف بغرنج و با استفاده از مجموعه داده های یکپارچه و ابزار پیچیده ای که قادرند به مراتب کاراتر از انسان عمل نمایند فراهم می آورند.

روبات ها در سال 2016 در ساسر زنجیره مراقبتی از جمله در اتاق های عمل و بخش های اورژانس و همینطور برای بیمارانی که دچار محدودیت در منزل شده اند و نیز برای آموزش استفاده خواهند شد.

جراحی روباتیک (شبیه ساز پرواز) روشی جدید برای آموزش به دستیاران جراحی شده است تا اعمل جراحی پیچیده را بدون تمرین روی بیماران زنده بیاموزند که خود می تواند آموزش را بهبود بخشیده و خطاهای پزشکی را کاهش دهد.

داده های حجیم (Big Data)

در سال 2016 مجموعه های عظیم داده که می توانند الگوها، روندها و روابط مخفی میان موجودیت ها را آشکار نمایند مخصوصاً آنچه که با فیزیولوژی انسان و تعاملات بین سلول ها ، پروتئین ها و سایر عناصر بدن مرتبط می باشند در حیطه پزشکی رایج خواهند شد، این بدان معناست که پزشکان قادر خواهند بود تا روندها و ارتباطات را ببینند وبتوانند بر آن اساس بهترین درمان ها را بسته به آنالیتیک های تا حدی پیشگو برگزینند.

استفاده از داده های حجیم اهمیت روزافزونی در پزشکی دقیق/فردی شده (بر اساس ژنتیک و ژنومیک) می یابد و بیماران بیشتر و بیشتری هم آنالیز ژنی می شوند تا درمان های منحصر به خودشان را برای موضوعات پزشکی پیچیده بیابند.

به محاذاتی که تجهیزات متصل به هم بیشتری آنلاین می شوند و منابع داده ای جدید مشابه آنچه که از حسگرهای پوشیدنی و رسانه های اجتماعی بدست می آیند پا در میان می گذارند، نقش آنالیتیک های داده های حجیم در پزشکی پر رنگ تر می گردد.

 

چالش های کلیدی در سال 2016

 

تشریک مساعی و تعامل (Interoperability)

بالغ بر 28 میلیارد دلار در ایالات متحده برای استقرار فن آوری اطلاعات سلامت هزینه شده است. (علی الخصوص در حوزه پرونده الکترونیک سلامت) اما این سیستم ها تا کنون متعامل نبوده اند بدین معنا که اطلاعات میان پرونده های پزشکی مختلف به جریان نمی افتند و این مانع می شود تا بیمارستان ها و گروههای پزشکی در ایالات ها و حوزه های جغرافیایی مختلف بتوانند داده های بیماران را در حالات اورژانسی که نیاز مبرم به توجه مراقبتی خارج از محدوده پزشک خانواده بیمار می باشد منتقل نمایند. این موضوع درمان را سخت می کند و اساسی ترین هدف مراقبت های بهداشتی درمانی که "دسترسی به اطلاعات کامل در نقطه مراقبت" است را بی نتیجه می گذارد. این چالشی است که در سال 2016 باید برای آن چاره اندیشی نموده و برای حل آن تلاش کرد.

حمایت از مصرف کننده (Consumerism) در مراقبت های بهداشتی درمانی

بیماران، مصرف کنندهمراقبت های سلامت هستند و در نتیجه انتظار دارند که به مثابه یک مشتری درمان شوند. تا اخیراً، موضوع حمایت از مصرف کننده به آن شکل در صنعت مراقبت های بهداشتی درمانی ایالات متحده مطرح نبود و موضوعات متعددی دست به دست هم دادند تا این دینامیک تغییر یابد.

کسورات بالاتر و قراردادهای مشترک بیمه ای، شفافیت بیشتر در عملکرد ارائه دهندگان خدمات و هزینه های مراقبت ها ، سواد سلامت بالاتر که با جریان اطلاعات سلامت در رسانه های مختلف اعم از متنی، ویدیویی و آنلاین پشتیبانی می شود، همه و همه کمک کردند تا بیماران تبدیل به مصرف کنندگانی شوند که انتظار پشتیبانی و دریافت خدمات بهتر داشته باشند.

بر اساس بررسی Mc Kinsey با شرکت بیش از 11 هز نفر از مردم در این پژوهش در خصوص اینکه آنها چگونه متوجه نیازها و خواسته های مراقبتی خود می شوند چگونه ارائه کننده خدمات را بر می گزینند و چگونه سایر تصمیمات مراقبتهای بهداشتی درمانی خود را می گیرند؛ مصرف کنندگان همان کیفیتی را از مؤسسات بهداشتی درمانی مطالبه می کنند که در وضعیت های دیگر و خارج از حیطه سلامت به آن ارزش می دهند.

مصرف کنندگان خواستار آن هستند که مراقبت های بهداشتی درمانی را به شیوه ای بسیار متفاوت از پارادایمی که در حال حاضر در مراقبت های سلامت وجود دارد دریافت دارند. فقدان بیمه های پوشش دهنده، شفافیت پایین قیمت ها در خصوص هزینه مراقبت های بهداشتی درمانی و بالا بودن بار مالی بر دوش مصرف کنندگان در سال 2016 باعث تغییر جهت به سمت حمایت از مصرف کنندگان می شود.

مرزهای نوآوری

در سال 2016 پیشرفت های بزرگی در تکنولوژی های نوآورانه و خدمات شخصی سازی شده به بیماران خواهیم دید و همینطور داروهایی تولید خواهند شد که علاج بهتری را برای بسیاری از بیماریهایی که سالیان دراز درمان ناپذیر می نمودند فراهم می آورند.

امروزه ولی شکاف وسیعی بین در دسترس بودن چنین داروهایی و توانایی عامه مردم برای پرداخت هزینه های بالای این داروها وجود دارد. موانع متعددی بر سر راه پیاده سازی و مقبولیت تکنولوژی های نو هست همانگونه که عادات قدیمی به سختی می میرند...

 

منبع :http://e-patients.net  | Nancy Finn | January 12,2016

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد