دات نت نیوک
Menu

دختران ایرانی به اینترنت معتادترند

تاریخ ایجاد: شنبه 28 اردیبهشت 1392تعداد بازدید: 1746تعداد نظرات ارسالی: 1نویسنده: nima_akhtar
دختران ایرانی به اینترنت معتادترند

در پژوهشی که در سال 90 انجام گرفته، میزان گرایش دانشجویان دختر و پسر دانشگاه‌های تهران به اینترنت و مقایسه آنها بررسی شده است.مهرخانه می‌نویسد:هدف از این تحقیق مقایسه وضعیت اعتیاد به اینترنت در بین دانشجویان دختر و پسر دانشگاه‌های دولتی تهران است. جامعه آماری همه دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی شهر تهران و نمونه تحقیق 1500 نفر دانشجو بوده و برای انتخاب نمونه دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی، دانشگاه صنعتی شریف، امیرکبیر، علم و صنعت و الزهرا انتخاب شده‌اند.
تفاوت اعتیاد به اینترنت میان دختران و پسران
اولین نتیجه تحقیق نشان می‌دهد بین میزان اعتیاد به اینترنت دانشجویان دختر و پسر تفاوت وجود دارد. یافته‌ها نشان می‌دهد اعتیاد به اینترنت دانشجویان پسر، کمتر از دانشجویان دختر است. 47 درصد پسران و 4/52 درصد دختران اعتیاد دارند. از میان مکان‌هایی که آنها می‌توانند از اینترنت استفاده کنند خانه با 1/57 درصد بیشترین فراوانی را دارد، پس از آن دانشگاه با 5/27 درصد، کافی نت 4/10 درصد و محل کار 5/0درصد را به خود اختصاص می‌دهد.
همچنین دانشجویانی که به اینترنت اعتیاد دارند ازADsl با 8/48 درصد بیش از سایر انواع اینترنت استفاده می‌کنند. پس از آن GPRS با 6/21 درصد، Wimax با 3/16درصد و Dial up با 3/13 درصد قرار دارد.
دانشجویان گروه علوم انسانی 9/48درصد بیش از سایرین به اینترنت اعتیاد دارند. رتبه بعد مربوط به فنی مهندسی با 1/40 درصد، علوم پزشکی 4/9 درصد و هنر با 6/1 درصد است. دومین نتیجه نشان می‌دهد میانگین نمرات اعتیاد به اینترنت دانشجویان دختر خوابگاهی و غیرخوابگاهی بیش از پسران خوابگاهی و غیرخوابگاهی است. یک دلیل استفاده بیشتر دانشجویان دختر خوابگاهی این است که آنها از آزادی کمتری نسبت به پسران برخوردارند. مثلا باید شب‌ها زودتر از پسرها به خوابگاه برگردند یا برای غیبت دلیل موجه بیاورند. بنابراین طبیعی است دانشجویان دختر گرایش بیشتری به استفاده از اینترنت داشته باشند.نتیجه سوم تاکید می‌کند 9/8 درصد یعنی چیزی در حدود 350 هزار نفر از دانشجویان (5/9 درصد دختران و 3/8 درصد پسران) از دانشجویان به اینترنت معتاد هستند. همچنین 8/11 درصد دختران و 9/9 درصد پسران در معرض خطر ابتلا قرار داشته و 3/80 درصد سالم هستند.

** نتیجه گیری
باید توجه داشت این آمار مربوط به دانشجویان دانشگاه‌های دولتی است و اگر نمونه‌ها از دانشگاه آزاد یا سایر دانشگاه‌ها باشند، شاید این آمار متفاوت‌تر باشد. با توجه به عواقب متعدد اعتیاد به اینترنت از جمله عواقب فردی، خانوادگی، شغلی، تحصیلی، جسمی، روانی باید توجه جدی‌تری به این عواقب داشت؛ زیرا تفاوت مهم اعتیاد به اینترنت با سایر اعتیادها از قبیل اعتیاد به موادمخدر در این است که هرگونه اعتیاد به سمت سایر اعتیادها نامطلوب است؛ درحالی‌که استفاده درست از اینترنت نه تنها نامطلوب نیست، بلکه باید جوانان را بیش از پیش با استفاده‌های مفید آشنا کرد. 
با این حال، میزان اعتیاد به اینترنت در ایران پایین‌تر از سایر کشورها است. براساس تحقیق شرر، این میزان در آمریکا 13 درصد، در میان دانشجویان تایوانی بر اساس تحقیق یونگ 10 درصد و در تایلند براساس تحقیق بای 15 درصد است. به طورکلی میانگین میزان اعتیاد به اینترنت بین دانشجویان در کشورهای دیگر بین 13 تا 18 درصد برآورد شده است.printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد